Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka trwa mimo pandemii. Jednocześnie każda osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, może w razie zmiany stosunków domagać się zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, między innymi poprzez żądanie obniżenia wysokości alimentów.
Zmiana stosunków jako warunek konieczny
Zmiana stosunków to między innymi istotne zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych osoby, na której ciąży obowiązek płacenia alimentów. Skutkiem takich zmian jest potrzeba skorygowania zakresu ustalonego obowiązku alimentacyjnego.
W przypadku zobowiązanego do płacenia alimentów okoliczności, które będą uzasadniały obniżenie wysokości alimentów to między innymi - utrata pracy, zawieszenie bądź zakończenie działalności gospodarczej, powodujące znaczne zmniejszenie możliwości spełnienia obowiązku alimentacyjnego bądź wręcz brak możliwości jego wykonania.
Sposoby obniżenia alimentów
Do obniżenia alimentów konieczne jest przeprowadznie postępowania sądowego. W tym celu należy złożyć pozew o obniżenie alimentów do Wydziału Rodzinnego właściwego Sądu. Z uwagi na to, że postępowania sądowe trwają dość długo, wraz z pozwem można złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez obniżenie świadczenia alimentacyjnego na czas trwania całej sprawy. W przypadku uwzględnienia takiego wniosku przez Sąd, już w trakcie trwania postępowania, możemy mieć obniżoną wysokość alimentów.
Samowolne zaprzestanie płacenia alimentów
Samowolne zaprzestanie płacenia alimentów, orzeczonych prawomocnym wyrokiem sądowym bądź ustalonych ugodą, może prowadzić do skierowania sprawy do komornika, a w konsekwencji wszczęcia egzekucji komorniczej celem ściągnięcia zaległych alimentów.
Dalej idącym skutkiem uchylania się od obowiązku alimentacyjnego może być poniesienie odpowiedzialności karnej, ponieważ brak zapłaty alimentów (określonych co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą lub umową) przez co najmniej 3 miesiące, bądź zaleganie z kwotą alimentów, która jest równa co najmniej trzem miesięcznym świadczeniom, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
apl. adw. Kamila Fil
UWAGA
Mamy nadzieje, że artykuł zawierał odpowiedzi na Twoje pytania. Jeśli jednak pewne kwestie wciąż pozostają dla Ciebie niejasne to na indywidualne pytania odpowiadamy w ramach porady prawnej – skontaktuj się z nami, a na pewno będziemy w stanie Ci pomóc.