Oto jest pytanie! (Słowo o listach poleconych)
W naszej pracy często spotykamy się z pytaniami Klientów, czy mają odbierać listy polecone, które przychodzą do nich z różnych instytucji, np. Sądów, Prokuratur czy Banków.
Zdarza się, że listów nie odbieramy ze strachu przed tym, co może się w nich znajdować.
Wiele osób myśli, że nieodebranie listu poleconego nie ma żadnych negatywnych skutków, jednak nic bardziej mylnego!
W przypadku listów poleconych zasadą jest, że kiedy listonosz nie zastanie nas pod wskazanym adresem pozostawia nam awizo, które można odebrać na poczcie w terminie 7 dni. Po tygodniu otrzymujemy drugie awizo, tzw. „zawiadomienie powtórne”, w którym podana jest data, do kiedy list będzie czekał na odbiór. Po upływie wskazanego terminu list jest zwracany do osoby/instytucji, która go nadała.
I co wtedy? Tu mogą zacząć się problemy dla adresata, który nie odebrał przesyłki w terminie.
Brak odebrania listu wcale nie oznacza, że do nas nie dotarł. Wręcz przeciwnie – przyjmuje się, że zwrot listu z powodu jego nieodebrania jest równoznaczny z tym, że został nam doręczony.
Uznanie korespondencji za doręczoną może wywołać poważne i negatywne skutki prawne, np. dla osoby, która wzięła pożyczkę i przestała ją spłacać - kiedy Bank wysyła wypowiedzenie umowy pożyczki i doręczenie będzie skuteczne, jak w przypadku gdybyś się z nim zapoznał;
np. w toku postępowania sądowego, Sąd przesłał Ci pismo zobowiązujące do zajęcia stanowiska czy złożenia odpowiedzi w określonym terminie.
Dodatkowo, od 22 kwietnia 2020 roku w związku z pandemią Covid- 19 zmianie uległa „Ustawa prawo pocztowe”. Od tego momentu listonosz nie musi zostawiać nam awizo – listy polecone są po prostu wrzucane do skrzynek, a doręczyciel nie ma obowiązku uzyskania od nas pokwitowania ich odbioru. Wyjątkiem od tej zasady są jednak przesyłki wysyłane przez: Sądy, Prokuraturę, Organy Ścigania i Komorników Sądowych, co do których listonosz pozostawi nam awizo.
Dlatego zaglądajmy do naszych skrzynek pocztowych i odbierajmy korespondencję – nawet kiedy jej treść budzi w nas obawy. Pamiętajmy, że zawsze możemy zgłosić się po pomoc do adwokata. Dzięki temu mamy szansę odpowiednio szybko zająć się sprawą i znaleźć rozwiązanie naszego problemu. Nie czekajmy!
adw. Elżbieta Cieślińska
UWAGA
Mamy nadzieję, że artykuł zawierał odpowiedzi na Twoje pytania. Jeśli jednak pewne kwestie wciąż pozostają dla Ciebie niejasne, to na indywidualne pytania odpowiadamy w ramach porady prawnej – skontaktuj się z nami, a na pewno będziemy w stanie Ci pomóc.
LISTY POLECONE / DORĘCZENIA / ODBIERANIE KORESPONDENCJI / LISTONOSZ / LIST / SĄD / PRZESYŁKA / AWIZO