W przypadku, gdy oboje z rodziców mieszkają w Polsce, w celu otrzymywania świadczenia „Rodzina 500+”, wystarczy jedynie złożyć stosowny wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a następnie czekać na wydanie decyzji przez organ oraz wypłatę środków.
Problem pojawia się, gdy jeden z małżonków pracuje za granicą, a drugi z małżonków, który pracuje i zamieszkuje z dziećmi w Polsce, chciałby pobierać świadczenie „Rodzina 500+”. W takiej sytuacji, w celu otrzymania świadczenia „Rodzina 500+”, należy złożyć stosowny wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który następnie przekaże nasz wniosek do właściwego Urzędu Wojewódzkiego.
Po złożeniu wniosku i przekazaniu go, sprawą dalej będzie zajmował się właściwy Urząd Wojewódzki, w którego kompetencji jest weryfikacja, w którym z krajów winna nastąpić realizacja świadczenia (czy w Polsce, czy za granicą) oraz sprawdzenia czy świadczenie nie jest już wypłacane na rzecz jednego z rodziców pracującego za granicą.
Konieczność dokonania takiej weryfikacji wynika z tego, iż przepisy unijne nie zezwalają na pobieranie wsparcia na jedno dziecko równolegle z dwóch państw. Ze względu na przekazanie Urzędowi Wojewódzkiemu kompetencji do rozpatrywania wniosków o świadczenie „500+” złożonych przez małżonków, z których jeden pracuje za granicą, terminy rozpatrywania spraw ciągną się w nieskończoność. Następstwem tego jest sytuacja, w której niektóre rodziny pozostają bez decyzji, a co za tym idzie bez należnych im środków pieniężnych, nawet przez kilka lat. A przecież to dobro dzieci jest w tym najważniejsze, a okres pozostawienia sprawy bez rozpoznania powoduje niemożność przeznaczenia należnych środków na ich dobro.
Podstawową kwestią wpływającą na długi okres oczekiwania na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia „500+”, a następczo wypłatę środków, jest czas oczekiwania Urzędu Wojewódzkiego na otrzymanie odpowiedzi zwrotnej z kraju, do którego zapytanie było kierowane (czyli kraju, w którym pracuje drugi z małżonków).
W takiej sytuacji najlepszym sposobem na poradzenie sobie z opieszałością Urzędu jest napisanie ponaglenia wraz z ewentualną skargą. W chwili obecnej skuteczność uzyskania niezwłocznej odpowiedzi oraz rozpatrzenia wniosku (w przypadku uznania zasadności złożonego wniosku) wraz z wypłatą środków najczęściej zamyka się w terminie około 30 dni.
Ewelina Kamińska
prawnik
UWAGA
Mamy nadzieje, że artykuł zawierał odpowiedzi na Twoje pytania. Jeśli jednak pewne kwestie wciąż pozostają dla Ciebie niejasne to na indywidualne pytania odpowiadamy w ramach porady prawnej – skontaktuj się z nami, a na pewno będziemy w stanie Ci pomóc.