PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA
06
Maj
2020

Ślub i wesele w dobie Covid-19


Dziś wiele par staje przed pytaniem „Czy mój ślub i wesele się odbędzie?”. Niestety w obecnym czasie nikt nie jest w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Kolejne restrykcje i niepewność co do dalszego rozwoju epidemii powoduje, iż młodzi martwią się o to co będzie z ich ślubami i weselami, które zwykle zaplanowane są z dwu lub trzyletnim wyprzedzeniem. Biorąc pod uwagę wzniosłość tej uroczystości, która miała przypieczętować związek małżeński oraz być przełomowym okresem w życiu młodych w chwili obecnej stał się ich zmorą.

W tym trudnym czasie pary zastanawiają się, który z terminów będzie bezpieczny czerwiec, lipiec, a może sierpień. Niestety z uwagi na ograniczenia wprowadzone przez rząd oraz brak przewidywań w zakresie rozwoju epidemii młodzi, którzy planowali ten wyjątkowy dzień prawdopodobnie będą musieli stanąć przed niełatwymi pytaniami „Co z zaplanowanymi terminami?”, „Co zrobić dalej w sytuacji pojawienia się kolejnych obostrzeń?”, „Czy zmienić termin ślubu i wesela, czy może je odwołać?". Niestety takich i innych pytań jest wiele, lecz brak jest konkretnych odpowiedzi. Tak naprawdę nikt nie wie co przyniosą nam kolejne dni i tygodnie, dlatego nie należy popadać w panikę i na bieżąco śledzić komunikaty Ministerstwa Zdrowia.

Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości przyszłych małżonków jest to co stanie się z ich zaliczkami i zadatkami, które zostały przez nich wpłacone. Zatem w tym momencie młodzi powinni zweryfikować z jakiego tytułu zostały wpłacone kwoty podczas zawierania umów. Dlatego zaleca się indywidualną analizę każdej z nich, z którą warto zgłosić się do specjalisty w tym zakresie.

W przypadku gdy młode pary zdecydują się na rezygnację z uroczystości ślubnych to zaliczki przez nich wpłacone winny zostać zwrócone. Niestety kodeks cywilny nie reguluje definicji zaliczki natomiast można ją żądać na podstawie art. 494 k.c., który brzmi następująco „strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy […]”. Zatem z przepisu wynika, iż strony w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku zwracają sobie wszystko to co sobie świadczyły.

Natomiast w przypadku zadatku mamy trochę inną sytuację, gdyż co do zasady są one bezzwrotne. Biorąc jednak pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, które są niezależne od stron umowy tj. wprowadzenie stanu epidemii oraz wprowadzenie pandemii światowej przez WHO wpłacony zadatek winien zostać zwrócony. Warto jednak podkreślić, iż w związku literalnym brzmieniem przepisu dotyczącego zadatku pary młode nie będą mogą żądać od podwykonawcy zwrotu dwukrotności kwoty zadatku zgodnie z brzmieniem art. 394 § 3 k.c.  „w razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.”

Warto również zwrócić uwagę na to, iż z powyższych definicji wynika, iż ze zwrotu zaliczki i zadatku można skorzystać w przypadku trwania stanu epidemii oraz siły wyższej. Zatem w przypadku odwołania wesel w okresie, którym nie będzie obowiązywał stan epidemii należy liczyć się z ryzykiem, iż zaliczka i zadatek nie zostaną zwrócone.

Dlatego też, zanim jednak młode pary zdecydują się na odwołanie uroczystości weselnych warto zastanowić się czy jednak nie zmienić terminu na inny. Co pozwoli na uniknięcie stresujących sytuacji, związanych z odzyskiwaniem zaliczek i zadatków, których pary młode mają w ostatnim czasie szczególnie dużo.

Ewelina Łaguniak- prawnik

Kancelaria Adwokacka Adw. Piotr Nowakowski

 


ŚLUB / WESELE / KORONAWIRUS / COVID-19 / ZALICZKA / ZADATEK / UMOWA /

Ostatnio dodane
Tagi
Przemoc W Rodzinie/ Dziecko / Koronawirus / Covid-19 / Prawo Rodzinne / , Bik / Biuro Informacji Kredytowej / Jak Wykreślić Się Z Bik / Kredyt / Dłużnik / , Kredyt , Niski Wkład Własny , Odszkodowanie , Kredyt We Frankach , Kredyt Frankowy/ Franki / Frankowicze / Wyrok Tsue / Odfrankowanie / Kredyt We Frankach / Chf/ Kredyt/ Unieważnienie Umowy Kredytowej/ , Kredyt / Niski Wkład Własny / Odszkodowanie / Kredyt We Frankach / , Hałas Lotniczy / Odszkodowanie Za Hałas Lotniczy / Lotnisko Wojskowe W Łasku / Obszar Ograniczonego Użytkowania / Odszkodowania / Odszkodowania Za Hałas Lotniczy / Strefa A / Strefa B / Odszkodowanie Lotnisko Łask / Odszkodowanie Łask / Odszkodowanie Buczek , Hałas Lotniczy / Odszkodowanie Za Hałas Lotniczy / Lotnisko Wojskowe W Łasku / Obszar Ograniczonego Użytkowania / Odszkodowania / Odszkodowania Za Hałas Lotniczy / Strefa A / Strefa B / Odszkodowanie Lotnisko Łask / Odszkodowanie Łask / Odszkodowanie Buczek / Odszkodowanie Zduńska Wola , Covid-19 , Koronawirus , Personel Medyczny , Lekarz , Pielęgniarka , Laborant , Pracownik Medyczny , Zadośćuczynienie , Błąd Medyczny , Błąd Organizacyjny , Kontakty Z Dzieckiem / Covid-19 / Koronawirus / Władza Rodzicielska / Dziecko / Pandemia / , Ślub , Wesele , Zaliczka , Zadatek , Umowa , Hałas Lotniczy , Odszkodowanie Za Hałas Lotniczy , Lotnisko Łask , Obszar Ograniczonego Użytkowania , Adwokat Łask , Adwokat Zelów , Adwokat Zduńska Wola , Adwokat Pabianice , Adwokat Bełchatów , Odszkodowania , Zasiedzenie , Adwokat Odszkodowania Za Hałas Lotniczy , Adwokat Obszar Ograniczonego Użytkowania , Adwokat Lotnisko Łask , Pacjent , Prawa Pacjenta , Dokumentacja Medyczna , Informacja , Tarcza Antykryzysowa , Biznes , Przedsiębiorcy , Pomoc Prawna , Wsparcie Dla Firm , Kryzys , Przedsiębiorca , Firma , Tarcza , Poradnik , Wycieczka , Biuro Turystyczne , Podróż
© Kancelaria Adwokacka Piotr Nowakowski
strony internetowe łódź
Kancelaria Adwokacka adw. Piotra Nowakowskiego

trwa wgrywanie strony Piotra Nowakowskiego...