PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA

PROFESJONALIZM I PASJA
04
Paź
2019

Masz kredyt we frankach? – to czas dla Ciebie!

Masz kredyt we frankach? – to czas dla Ciebie!

            Od pewnego czasu spotykamy się z coraz większym zainteresowaniem klientów, którzy skorzystali z kredytu we frankach. Wynika to z faktu, że ich zadłużenia diametralnie wzrosły w następstwie wahań kursu waluty, a banki w umowach kredytowych często zawierały zapisy na niekorzyść kredytobiorców – klauzule niezgodne z prawem.

            Temat ten stał się jednak bardziej popularny od początku tego roku, gdy rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał swoją opinię w zakresie stosowanych przez banki praktyk, a następnie problematyką tzw. „frankowiczów” zajął się również Sąd Najwyższy. Już wówczas mogliśmy zauważyć wzrost zainteresowania klientów, którzy chcieli walczyć o swoje prawa.

            Kluczowy okazał się jednak wyrok TSUE, który został ogłoszony w dniu 03 października 2019 r. Zgodnie z jego treścią sądy mogą anulować niezgodne z prawem treści umów, albo unieważniać całe umowy – ostateczne rozstrzygnięcie ma jednak być jak najbardziej korzystne dla konsumenta-kredytobiorcy. To interesem klientów ma bowiem kierować się sąd wydając ostateczne rozstrzygnięcie.

            Oczywistym jest, że postępowania dotyczące „odfrankowania” lub unieważnienia umowy kredytowej są skomplikowane (tematyka ta z uwagi na obszerność i specyfikę zostanie poruszona w następnych artykułach) i ważne jest profesjonalne przygotowanie. Różne są również skutki dla kredytobiorców w przypadkach orzeczenia przez sąd któregoś ze wskazanych wariantów.

            W związku z powyższym kluczowe jest indywidualne podejście do każdego klienta i jego sprawy. Z naszego doświadczenia wynika, że w każdym przypadku należy rozważyć wszelkie alternatywy postępowania i przyjąć indywidualnie dobrany wariant działania z uwagi na konsekwencje dla danego kredytobiorcy i tego czego on oczekuje, a zarazem który będzie dla niego najbardziej korzystny ekonomicznie.

          Co zatem powinien zrobić klient mający kredyt we frankach? - jak najszybciej dokonać profesjonalnej analizy swojej umowy kredytowej i dokumentów z nią związanych.

            Dlaczego tak ważna jest szybkość działania? - ponieważ liczba tego typu spraw w sądach będzie wzrastała, a postępowania te są skomplikowane, co może wydłużyć czas ich prowadzenia. Wniosek? - Im szybciej sprawa trafi do sądu tym szybciej będzie (miejmy nadzieję pozytywnie) rozpoznana.

 

Mgr Dominika Sujka-Kujawiak

Prawnik, Doktorant

Kancelaria Adwokacka Piotr NowakowskiKREDYT FRANKOWY/ FRANKI / FRANKOWICZE / WYROK TSUE / ODFRANKOWANIE / KREDYT WE FRANKACH / CHF/ KREDYT/ UNIEWAŻNIENIE UMOWY KREDYTOWEJ/

Ostatnio dodane
Tagi
© Kancelaria Adwokacka Piotr Nowakowski
strony internetowe łódź
Kancelaria Adwokacka adw. Piotra Nowakowskiego

trwa wgrywanie strony Piotra Nowakowskiego...